آخرین خبرها
عضویت

کودکان فاقد هویت

IMG_4847

درست به خاطر دارم .پنج سال پیش بود که به خانه ی یکی از اقوام رفتم.وضع مالی خوبی نداشت مثل خیلی از خانواده هایی که این روزها نانشان را در خونشان خیس میکنندو صدایشان در نمی آید .با آبرو زندگی مشقت بار خود را میگذراندند.چند سالی بود که از ازدواجشان میگذشت و در آرزوی داشتن طفلی بودند که هرگز زاده نشد .
بارها و بارها شنیدم که نزد دکتر های زیادی رفته بودند اما فایده نداشت .دیگر ناامید شده بودند ،یا شاید پولی برایشان نمانده بود .برای دلخوشی خودشان هم که شده بود میگفتند قسمت ما هم همین بوده .خدا نمیخواهد………
اما این بار خودش زنگ زد که به دیدنشان بروم .رفتم.وقتی وارد شدم کودکی را در آغوشش دیدم .برق شادی را میتوان از فرسنگها دور تشخیص داد.ناباورانه پرسیدم چرا نگفتی بچه دار شده ای؟گفت حوصله کن .برای همین گفتم بیایی.نشستیم .برایم تعریف کرد که یک روز شوهرش گفته دوستی در تهران دارد ، میتواند با مبلغی ناچیز از یک خانواده ی فقیرفرزند دختری بخرد.ما هم هر چه داشتیم دادیم و این بچه را خریدیم .اما نمیدانستند از کی ؟از کجا؟
هنوزاز آمدن بچه گیج و منگ بودم که این حرفها را شنیدم .دیگر نمیدانستم چه بگویم .آخر چه کسی گوشت و خون خودش را میفروشد .واقعا دنیا تا چه اندازه بی رحم شده است؟دلم به حال خیلی ها سوخت .به حال بچه ،پدر و مادرش،یا حتی خانواده جدید کودک ….

گفت فقط یک مشکل دارد هنوز نتوانسته اند برای بچه شناسنامه بگیرند .
الان مینا ی کوچک پنج ساله است میتوانست از هم اکنون آموزش را مثل هر بچه ی دیگری آغاز کند.اما او یک مشکل دارد ،او هنوز بدون شناسنامه است.یا به عبارت دیگر بدون هویت . کسی که نمیتواند از حق آموزش که یکی از کوچکترین حقوق مدنی هر کودک است برخوردار شود و به مدرسه برود .
کودکان بدون هویت ؛این تنها یک واژه نیست که بتوان از آن سرسری گذشت .این داستان شکل گیری آینده ی مبهوم یک انسان است که نابخردانه وبه علت مسائل و مشکلات جامعه ی امروزی باید در پس دیوار سکوت و جهل و بی اعتنایی به فراموشی سپرده شود .
متاسفانه این مشکل با زیاد شدن آمار این کودکان روز به روز بیشتر میشود .واین تنها شامل کودکانی با شرایط مشابه مینا نمیشود .کودکانی که حاصل ازدواج های پدر خارجی و مادرایرانی هستند. کودکانی که در مناطق دور افتاده به دنیا آمده اند یا آنهایی که در خیابان رها می شوند و سر از بهزیستی در می آورند.یا حتی کودکان صیغه ای……
کودکان بدون شناسنامه همان کودکانی هستند که ما گاهی آنها را در سر چهارراهها مشغول کار میبینیم یا آنهایی که در کنار خیابانها مشغول خرده فروشی هستند یا بزهکاران کوچکی که سر از کانون های اصلاح و تربیت در می آورند ویاخیلی هایی که ما از آنها بی خبریم.
این ها همانهایی هستند که ما گاهی فقط از سر دلسوزی وقتی با آنها مواجه میشویم با غرور پول ناچیزی را در دستشان میگذاریم تا از شر وجدانمان خلاص شویم.اما لازم است گاهی از دیدی عمیق تر به این موضوع توجه کنیم یا نگاهمان را کمی به سمت آینده ی این کودکان معطوف کنیم .آنوقت میتوانیم آینده ی این کودکان را به طور واقعی مجسم کنیم و بفهمیم که چگونه حوزه های خشونت و جرم و بزهکاری و اعتیاد وجیب بری و …….درست از همین نقطه آغاز میشوند .
اکثرا این بچه‌ ها در خانواده‌هایی‌ غیر معقول‌ و غیر استاندارد بزرگ‌ می‌شوند که‌ کوچکترین‌ نظارت‌ خانوادگی‌ و اجتماعی‌ بر انها وجود ندارد و مسلما ” با کمبودها ی روحی‌، روانی‌ و تربیتی‌ که‌ بر آینده‌ اوتاثیر بسزایی‌ دارد رشد خواهند کرد وبزرگ خواهند شد .
وقتی که بی مهری های اجتماعی آنان را در مسیر نابسامانی های زندگی سوق میدهند میتوان متصور شد که چه آینده ای در انتظار آنهاست.
این کودکان بهترین دوران رشد و زندگی خود را که باید تحت آموزشهای مختلف باشند وبه مدرسه بروند را از دست میدهند و در حالیکه اکثرا از وجود پدر و کانون گرم خانواده محرومند، در خیابانها رها می شوند و طبیعتا از آزار و اذیت جنسی و کمبود بهداشت و فقر و گرسنگی مصون نخواهند ماند.
این کودکان وجود دارند در حالی که از همه چیز محرومند و حتی مرگ آنها هم در جایی ثبت نمی شود. دولت همچنان از جوابگویی صریح به این مسئله با توجه به این نکته که این افراد فاقد هویت هستند سر باز می زند.
این دریچه ای کوچک بود به دنیای پر از رنج و سختی این کودکان سرگردان و بی هویت که نیاز مند توجه مسؤلین و دست اندرکاران است و دست یاری خیلی ها را می طلبد.کودکانی که به واسطه کوچک بودنشان یا صدایشان را در جوامع بزرگ امروزی
کسی نمیشنود یا خاموش مانده اند.
این وضعیت به اجتماع و جامعه صدمات بسیاری را وارد می کند و به هر حال با وجود تمام موانع قانونی و خلاء های قانونی باید صدای این کودکان باشیم و با اعتراضات و پیگیریهای فعالین حقوق کودکان به این شرایط اسفبار آنها پایان دهیم.

بانو آرزو نصرالهی

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »