آخرین خبرها
عضویت

حیات وحش

حیاط وحش

حیات وحش

حیات وحش به کلیه جانداران ازقبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان گفته می‌شود که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان برروی کره زمین زندگی کرده و آب و خوراک خود را خود تامین میکند.
در ایران ۵۲۴ گونه پرنده، ۱۶۰ گونه پستاندار، ۲۲۲ گونه خزنده و دوزیست و ۶۵ گونه جونده یافت می شود. در میان گونه های مختلف حیات وحش ایران، شیر آسیایی، ببر مازندران منقرض شده و گونه های یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی و خرس سیاه آسیایی کمیاب بوده و در معرض خطر انقراض قرار دارند.
حیات وحش ایران گونه‌های گیاهی و جانوری و زیستگاه طبیعی آنان را دربرمیگیرد. یکی از معروفترین گونه‌های جانوری ایران آخرین گونه یوز آسیایی است که یوز ایرانی هم خوانده می‌شود و امروزه فقط در ایران یافت می‌شود. ایران گونه‌های شیر و ببر مازندران را در اوایل قرن بیستم از دست داده است.
ایران با داشتن حدوداً شش هزار گونه گیاهی یکی از غنی ترین گونه‌های گیاهی در کشورهای خاور نزدیک را از جنگلهای شبه حاره‌ای تا درختزارهای سازگار با خشکی و… داراست.
جانوران ایران گروههای متعددی را در بر می‌گیرند ولی تابحال تلاش هماهنگی برای ضبط همه گستره آن بطور سازمان یافته چنان که برای گیاهان شوروی سابق، عربستان و هند سابق بریتانیا شده، صورت نپذیرفته است.
انجمن جانورشناسی لندن در تازه ترین “نمایه موجودات زنده کره” در سال ۲۰۱۴ می گوید که روند نابودی گونه ها حتی بدتر از آن است که تاکنون تصور می شد. این گزارش حاکیست که بررسی ها با شیوه های تازه نشان می دهد که جمعیت گونه ها ظرف ۴۰ سال اخیر نصف شده درحالی که ارزیابی ها تا سال ۲۰۱۲ با شیوه های قبلی شدت این روند را کمتر نشان می داد. این گزارش می گوید که جمعیت پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها به طور متوسط ۵۲ درصد و جمعیت گونه‌های آب شیرین ۷۶ درصد کاهش یافته است.

 

تعریف حیات وحش

به طور کلی حیات حش به گونه های جانوری غیر اهلی اشاره دارد، اما در واقع شامل تمام گیاهان، قارچ ها و دیگر موجوداتی که بدون دخالت انسان به وجود آمده باشند نیز می شود.
حیات وحش در تمام اکوسیستم ها یافت میشود. در بیابان ها، جنگل، جنگل های بارانی، دشت ها، مراتع و مناطق دیگر از جمله توسعه یافته ترین جای های شهری میتوان اشکال متفاوتی از حیات وحش را پیدا کرد. در حالی که در فرهنگ عامه تصور میشود حیات وحش شامل حیواناتی است که دور از دسترس انسان ها بوده اند. گرچه اکثر دانشمندان معتقدند حیات وحش دستخوش تغییراتی توسط انسان بوده است.
انسان ها در مقاطع مختلف تاریخی سعی در جدا نمودن تمدن از حیات وحش داشته اند و بدین سبب حیوانات به حومه رانده شده اند و حیوانات دیگر مثل گربه، سگ، موش و از این دسته حیوانات به طور خاص اهلی شده اند. با اینکه قربانی کردن حیوانات در ادیان وجود دارد لیکن در دوره معاصر بهره برداری از حیات وحش به نفع و یا سرگرمی انسان ها، نگرانی و اعتراض فعالان محیط زیست را برانگیخته است.
به گزارش صندوق جهانی حیات وحش، جمعیت جهانی حیات وحش در سال های ۱۹۷۰ الی ۲۰۱۴ حدود ۵۲ درصد کاهش یافته است.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »