آخرین خبرها
خانه / کمیسیون محیط زیست / حیات وحش / گونه های در حال انقراض
عضویت

گونه های در حال انقراض

میش مرغ

شیر ایرانییوز پلنگ

گونه های در حال انقراض

گونه در معرض خطر جانوری است که به دلیل تعداد کم یا تهدیدات ناشی از تغییرات محیطی و یا اکولوژیکی در معرض خطر انقراض قرار دارد. از چهار دهه پیش که بشر انقراض بسیاری از گونه‌های زیستی جانوری و گیاهی را در محیط زندگی خود مشاهده می‌کند، تنوع اکوسیستم و حفظ آن برای بقاء حیات در کره زمین اهمیت بیشتری یافته است.
درست است که انقراض بخشی از چرخهٔ طبیعی به‌شمار می‌رود، ولی انسان به انقراض گونه‌ها سرعت بخشیده‌است و گونه‌های در معرض خطر را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال بنا به گزارش صندوق جهانی حیات وحش در سوئیس گسترش مناطق زیرکشت درختان سریع الرشد (توسط انسان) به جای جنگلهای طبیعی مانع شکل گیری چرخه زیستی جانوران می‌شود و به همین دلیل انقراض گونه‌های اکوسیستم را سرعت می‌بخشد. یاگونه گیاهی لاله واژگون در ایران به علت چیدن آن‌ها از طبیعت و فروش آن‌ها به عنوان گل زینتی در خطر انقراض است.
دلایل زیادی برای انقراض جانداران وجود دارد و این به دلیل گوناگونی انواع بی شمار جانداران است. ساده‌ترین دلیل انقراض یک گونه از دست دادن توانایی زایش آن و یا ناتوانی در رفتن به شرایط بهتر زیست محیطی است. از جمله دلایلی که دخالت انسان ها را نشان می دهد به موارد زیر می توان اشاره کرد:
از بین بردن محیط زیست طبیعی جانوران: کم کردن سطح جنگلها، آلوده کردن محیط زیست و عوض کردن پوشش گیاهی منطقه در مقیاس کلان و رفتارهای غیردوستانه با طبیعت مثل ریختن زباله در طبیعت یا حتی شکستن یک شاخه از درخت.
شکار: متاسفانه با وجود جریمه ها و پیگردهای قانونی مبنی بر عدم شکار جانوران محلی، بسیاری از گونه های جانوران، پرندگان و ماهی ها به علت شکار بی رویه در معرض انقراض هستند. فراموش نکنیم که علاوه بر غیر قانونی بودن شکار در بعضی مناطق و فصلهای سال این کار چه زیان زیادی به محیط زیست و طبیعت می زند.
گرم شدن زمین: با افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین بسیاری از دوزیستان مثل قورباغه ها نابود شده‌اند و با گسترش این امر پیش بینی می شود محیط زیست بسیاری از گونه های دیگر جانوری هم نابود شود.
در سال ۲۰۰۹ گاردین فهرستی تحت عنوان «لیست قرمز در کشورهای مختلف» چاپ کرد که به وضعیت انقراض گونه ها در کشورهای مختلف پرداخته بود.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »