آخرین خبرها
عضویت

محیط بانان

محیط بانان

محیط بان کسی است که آرامش حیات وحش و محیط زیست را تامین می کند ، محیط بان کسی است که از گرمای سوزان تابستان و از سرمای زمستان هراسی ندارد.  او بهار و تابستان و پاییز و زمستان در کنار طبیعت است، او از خواب شبانه ی خود گذشته است ، تنها رفیقش دوربینش و طبیعت است و تنها محافظش  اسلحه ی اوست که با  اسباب بازی تفاوتی ندارد اما باز هم با شجاعت با متخلفان رو در رو می شود گاها جان خود را در  رویارویی با این مسائل از دست خواهند داد.

آمار جهانی

بر اساس گزارش های نهاد موسوم به “بنیاد رنجر بین الملل” تنها در سال گذشته ۳۸ محیط بان در پارک های ملی سراسر کشورهای جهان کشته شدند. بر پایه این گزارش شکارچیان غیرقانونی در غالب این موارد برای دستیابی به عاج فیل ها و شاخ کرگدن ها با سلاح های سنگین و مسلسل های خودکار به سوی محیط بانان آتش گشوده و آنها را زخمی و یا به قتل رسانده اند. این بنیاد در گزارش خود به این مساله نیز اشاره کرده است که محیط بانان افزون بر دستمزدهای بسیار پایین در غالب موارد شانسی برای حفاظت از خود یا پیگرد عاملان این جنایت ها ندارند. از سوی دیگر سازمان ملل نیز اعلام کرده است که شکارچیان غیرقانونی هر ساله از محل فروش عاج فیل و شاخ کرگدن درآمدی بین ۷۰ تا ۲۱۳ میلیارد دلار داشته اند.

اما تنها این محیط بانان پارک های ملی نیستند که قربانی سوداگری های شکارچیان می شوند. به گزارش نهاد غیردولتی “دیدبان جهان” ، محیط بانان و حامیان محیط زیست روز به روز بیشتر در معرض تهدیدها قرار می گیرند و این خطرها از سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است. بر این اساس تا آوریل سال گذشته ۱۴۷ محیط بان و حامی محیط زیست جان خود را در این راه از دست داده اند. در عین حال کارشناسان بر این باورند که رقم واقعی قربانیان به مراتب بیش از این است. به گزارش دیدبان جهان، بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ ، ۹۰۸ مورد قتل حامیان و حافظان محیط زیست در سراسر جهان به ثبت رسیده و تنها یک درصد از عاملان این جنایت ها محاکمه و مجازات شده اند.

منبع: تاگس اشپیگل

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »