آخرین خبرها
خانه / کمیسیون حقوق بشر / آزادی بیان و عقیده / تجمعات و انجمنهای حمایت آمیز
عضویت

تجمعات و انجمنهای حمایت آمیز

آزادی اجتماعات و تظاهرات یکی از مظاهر دموکراسی است که مردم می توانند با مشارکت عملی و حضورمستقیم در صحنه حرف خود را بدون واسطه به گوش زمامداران برسانند.گاهی ممکن است درتحقق حقوق وآزادی های عمومی افرادجامعه اخلال یا کاستی ای ایجاد شود و مردم را در تنگنا قرار می دهد وهمدلی واجتماعی بودن افراد قدرت ابتکار یک ائتلاف همگانی در جهت دفاع از منافع و تحقق خواسته هایشان با توسل به قدرت اجتماعی به آنها می دهد تا هیئت حاکمه و افکار عمومی را متوجه خواسته های خویش سازند. این حق به عنوان یکی از حقوق مربوط به آزادی های عمومی در اسناد بین المللی و در شرع وقانون اساسی جمهوری اسلامی بر رسمیت شناخته شده . نهایتا این مقاومت زمانی پیش می آید که عده ای ذینفع از قدرت عمومی و فشارهای سیاسی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی و…بر خوداحساس نارضایتی کنند.

تجمعات و انجمنهای حمایت آمیز در دفاع از حقوق و کرامت انسانی در اعلامیه ی جهانی حقوق بشر در دو ماده ی زیر آمده است :

ما ده ی ۱۹

هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق مستلزم آن است که کسی از داشتن عقاید خود بیم و نگرانی نداشته باشد و در کسب و دریافت و انتشار اطلاعات و افکار ، به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.

ماده ی ۲۰

۱ ) هر شخصی حق دارد از آزادی تشکیل اجتماعات ، مجامع و انجمن های مسالمت آمیز بهره مند گردد.

۲ ) هیچ کس را نباید به شرکت در هیچ اجتماعی مجبور کرد.

بر اساس این دو اصل نه تنها هر کسی حق آزادی بیان و عقیده دارد بلکه از آزادی تشکیل اجتماعات و انجمن های مسالمت آمیز هم برخوردار است . اما متاسفانه در سراسر دنیا کشورهایی هستند که اجازه ی هیچگونه اعتراضی را به مردم نمیدهند و افراد حق اعتراض در مقابل ضایع شدن حق خودشان ندارند .

یکی از این کشورها میهن ما ایران است که در حال حاضر حاکمین بر آن با سوءاستفاده از احساسات مذهبی مردم و با بهره گیری از برداشتهای هدف دار و موردی از شریعت اسلام ، اجازه ی هیچگونه فعالیت حق طلبی و حقوق بشری به مردم نمیدهد .

اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ابراز میدارد :

“تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح,به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد ازاد است”

قانونگذار در این اصل باز شرط راهپیمایی را به مبانی اسلام مرتبط دانسته و بنابراین براحتی هرگونه تجمعی را مغایر مبانی اسلام معرفی و شرکت کنندگان را مفسدان فی الارض و تجمع را برعلیه امنیت ملی مینامد .

در ظول این سالیان میبینیم که تجمعات زنان ، دراویش ، اصناف ، کردها و بلوچها و خوزستانیها ، خانواده های زندانیان سیاسی ، اعتراض به آرا ، کارگران ، معلمین ووووووو به هر صورتی سرکوب شده و یا اینکه هیچگونه اقدامی برای مطالبات آنها انجام نگرفته است . احزاب نمیتوانند تشکیل شوند یا اگر تشکیل میشوند باید به نظام و ولی فقیه آن معتقد باشند و این به آن معناست که هیچگونه آزادی انذیشه وجود ندارد .  اجتماعات هرچه هم مسالمت آمیز برگزار گردد از سوی عوامل نظام به خشونت کشیده میشود .

باید با اتحاد با هم این راه پر براز و نشیب را پیمود تا به سرانجام مقصود رسید . تمامی کشورهایی که هم اکنون دارای آزادیهای اجتماعی هستند روزی این راه را رفته اند و بهای آن را پرداخته اند . ما نیز چنین کنیم

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »