آخرین خبرها
عضویت

تشکلات و احزاب

 

ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر(هر کس حق ازادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل ان است که از داشت عقاید خود بیم واضطرابی نداشته باشد  در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی ازاد باشد)

این ماده یکی از مواد مهم اعلامیه می باشد که چالشهای بسیاری  ایجاد کرده است و همینطور یکی از اساسی ترین  مواد می باشد اهمیت ان بر می گردد به اهمیت دین و عقاید در جوامع جهان.

آزادی تشکیل جمعیت‌ها به منظور تامین اهداف و مقاصد مادی و یا معنوی، و همچنین تشکیل احزاب سیاسی یکی دیگر از حقوق و آزادی‌های انسانی است که در این ماده‌  ذکر شده است.

آزادی احزاب و جمعیت‌ها در واقع مکمل آزادی بیان است، به دلیل این‌که نشر عقیده و بیان اندیشه در صورتی در جامعه به شکل صحیح انجام می‌پذیرد که تشکیل جمعیت‌ها و احزاب آزاد باشد، تبلیغ و بیان اندیشه زمانی در جامعه موثر است، که از حمایت شهروندان و افراد وسیع جامعه برخوردار باشد، و احزاب و گروه‌ها می‌تواند چنین نقشی را بازی کنند.

امروزه تاسیس انجمن‌ها، جمعیت‌ها و احزاب سیاسی، در نظام‌های مردمی امر اجتناب ناپذیر است، زیرا انتخابات و مراجعه به آرای مردم، در رژیم‌های مردم سالار که ساختار قدرت مبتنی بر مشارکت مردم است، از طریق رقابت احزاب سیاسی، و جمعیت‌های فرهنگی و اقتصادی، صورت می‌گیرد.

 معمولاً نظام‌های جدید سیاسی، با تاثیرپذیری از احزاب سیاسی به ظاهر ملی و مردمی،  شکل می‌گیرد. و در کشورهای در حال گذر از استبداد، به سوی نظام مردمی، این گونه آزادی‌ها امر لازمی به شمار می‌رود.

کشور ما برای عبور از استبداد، ناامنی، و برای تحکیم پایه‌های وحدت ملی، نیازمند مشارکت بیشتر مردم در قالب احزاب، جمعیت‌ها، و انجمن‌ها است

دین و عقاید در جهان سنتی و گذشته از اهمیت فراوانی برخوردار بودند پایه های زندگی افرادبه شمار می رفتند ارزش فراوانی داشتندبر اساس دین  جنگهای بسیاری رقم زده شد و عقاید ، بسیاری از تحولات دنیا را رقم زد.در گذشته انسانها بر اساس دین و عقیده شان شناخته می شدند احترام و عزت نه بر اساس انسان بودن بلکه دین و عقیده بود که  داور برتری انسانی بود.

گفتن این که انسانها برابرند و عقیده و دین عامل برتری نیست و بیان کردن ان مشکلی ندارد  در گذشته بی معنا و بی مفهوم بود سالها جنگ و خونریزی  و تجربیات بشر باعث به وجود امدن دنیای مدرن شد که اصل  حرفش این است که همه انسانها برابرند و هیچ عامل تبعیضی نداریم نه رنگ پوست نه زن و مرد بودن و نه همینطور عقیده و دین .

 برای نسلهای گذشته بسیار سنگین بود  این را بپذیرند که شما در ابراز عقیده و مذهب آزادید و هنوز هم  در جوامع بسیار زیادی  پذیرفتن عقاید دیگران و ابراز آن سخت است .

دنیای مدرن حقوق بشر را به وجود آورد تا این را بگوید که ادمیان متساویند عقاید با هم متفاوتند و نباید به خاطر ان همدیگر را بکشیم باید به  عقاید دیگران احترام بگذاریم عقیده و دین خود را به دیگران تحمیل نکنیم .

در پاکستان اهل سنت به عقاید شیعیان احترام نمی گذارند و انها را  قتل عام می کنند در چین به عقاید متفاوت احترام گذاشته نمی شود در خاورمیانه به مسیحیان ظلم می شود درایرلند پروتستانها و کاتولیک ها سالها به جان هم افتاده اند و در طول تاریخ نمونه های بسیار زیادی وجود دارد که انسانها بدلیل باور نداشتن حق آزادی اندیشه به قتل عام یکدیگر پرداخته اند .

به طور کلی ۱.هر انسانی عقیدهای دینی دارد و امکان دارد متفاوت با شما باشد۲. به تفکرات دیگران احترام بگذاریم۳.به خاطر عقیده و دین متفاوت به دیگران ظلم نکنیم و تبعیض قائل نشویم۴.اجازه دهیم هر کس در اعمال و سنت های خود ازاد باشد۵.هر عقیده و دینی حق انتشار وحق گفتن و ابراز ان را دارد۶.ازادی بیان برای همه انسانها۷.عقیده ضاله و دین ضاله نداریم هر عقیده ای می تواند باشد و انتشار یابد

مهاجرت و کوچ بسیاری از انسانها از کشورشان به کشورهای دیگر به خاطر ترس از عقایدو دینشان است.بسیاری از مسلمانان که در امریکا و اروپا زندگی می کنند از کشورهای اسلامی گریخته اند زیرا که عقیده متفاوتی داشتند بیشتر کشورهای  پیشرفته هستندکه عقاید ودینهای متفاوت در انجا مسالمت امیز زندگی می کنند همه دینها و عقاید حق انتشار و بیان دارندو منعی برای ان نیست.

ازادی فکردر کشورهای عقب افتاده و دیکتاتوری وجود ندارد افکار متفاوت سرکوب می شود و قابل بیان نیست تحمل نمی کنند که کسی با انها متفاوت بیاندیشد یا دین دیگری داشته باشد یا عقیده دیگری غیر از عقیده عموم داشته باشد.ازادی بیان وجود ندارد .ازادی اطلاعات نیز وجود ندارد شما نمی توانید از اطلاعات بهره مند شوید هر چیزی که حکومت ها می گویند را باید بپذیرید حکومت می داند که این را گوش دهبد یا ندهید.

انسانها باید قبول کنند که انسانهایی هستند که غیر از ما فکر می کنند با ما فرق دارند باید بپذیرند که متفاوتند. ما باید با انها زندگی کنیم بدون خشونت با همدیگر در کنار هم زندگی کنیم. جا افتادن تحمل دیگران تسامح و تساهل در جامعه ای نشان دهنده پیشرفت جامعه می باشد .هر انسانی ازاد است که هر چه می خواهد بگوید حق داردکه از دنیا اطلاعات کسب کند حق دارد عقاید و دینهای مختلف را ببیند .

روزی که عقاید و ارا و افکار ودینهای مختلف در یک شهر کنار هم زندگی کنند و جنگ وخونریزی و تبعیضی بین انها نباشد این شهر را میتوان یک شهر پیشرفته و ازاد تلقی کرد.

هر شخص می تواند اعتقادات خود را بیان کند . مسیحی ، یهودی ، بودایی ، مسلمان ، آتئیست ، کمونیست و اصولا هر دین و تفکری آزاد است  که عقیده ی خود را ابراز کند کانال تلوزیونی بزند و ان را انتشار دهد تبلیغ کند مشکلی هم پیش نمی اید بشرطی که وارد حریم خصوصی دیگران نشود و مزاحمتی برای دیگران ایجاد نکند .

باید در جوامع عقب افتاده و سنتی این اموزشها از کودکی داده شود که عقاید محترم است و حق ابراز ان را دارند البته سالها طول می کشد اما می توانیم از جنگ و خونریزی در اینده دورتر جلوگیری کنیم.

فرهنگ و افکار مردم ایران آمادگی پذیرفتن چنین تنوع فرهنگی و اختلاف عقیده و تفکر را دارد چرا که در سالیان کهن مردم ایران زمین چنین می اندیشیده اند اما بدلیل سیاستهای غلط دولتهای گذشته مدت زمانی طول می کشد که اموزش به  مردم داده شود تا خود و دیگران را باور کنند اما بر این اعتمادیم که این راه به سرانجام مقصود خواهد رسید و هموطنان ما به سعادت همزیستی مسالمت آمیز خواهند رسید

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »