آخرین خبرها
خانه / کمیسیون حقوق بشر / تحولات حقوقی / حق دسترسی به مراجع داوری و حق دفاع از خویش
عضویت

حق دسترسی به مراجع داوری و حق دفاع از خویش

تمامی افراد بشر از دیدگاه حقوق بشر یکسان هستند و حقوق آنان یکسان شمرده میشوند . ماده هفت اعلامیه ی جهانی حقوق بشر میگوید :

همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند بی هیچ تبعیضی از حمایت یکسان قانون برخوردار شوند . همه حق دارند در مقابل هر تبعیضی که ناقض اعلامیه ی حاضر باشد ، و بر ضد هر تحریکی که برای چنین تبعیضی به عمل آید ، از حمایت یکسان قانون بهره مند گردند.

این ماده صریحا  حمایت از افراد بصورت یکسان را اعلام میکند . مطابق این ماده هر کسی محق است در برابر هر تبعیضی تحت حمایت قانون باشد و همینطور ماده ی هشت این اعلامیه تصریح میدارد که :

در برابر اعمالی که به حقوق اساسی فرد تجاوز کنند ـ حقوقی که قانون اساسی یا قوانین دیگر برای او به رسمیت شناخته است ـ هر شخصی حق مراجعه ی مؤثر به دادگاه های ملی صالح را دارد.

بنابر این باز هم این ماده حق دسترسی افراد را به قانون بصورت مساوی اعلام میکند . در صورتیکه کسی مورد اتهام قرار گرفت همانگونه که در ماده ی ده اعلام شده :

هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی طرف ، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی ، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد ، تصمیم بگیرد.

اما متاسفانه در بسیاری از دادگاههای میهنمان اجازه ی دفاع داده نمیشود یا دادگاه بصورت علنی نیست و متهم حق هیچگونه دفاعی از خود نداشته و احکام بواسطه ی برداشت دلخواه قاضی از قانون صادر میشود . با متهم مانند مجرم برخورد شده و با اینکه حتی بر اساس قانون نباید حقی از مجرم ضایع گردد با این وجود با متهم نیز رفتاری وحشیانه دارند . در این مورد ماده یازده میگوید :

۱ ) هر شخصی که به بزه کاری متهم شده باشد ، بی گناه محسوب می شود تا هنگامی که در جریان محاکمه ای علنی که در آن تمام تضمین های لازم برای دفاع او تأمین شده باشد ، مجرم بودن وی به طور قانونی محرز گردد.

۲ ) هیچ کس نباید برای انجام دادن یا انجام ندادن عملی که در موقع ارتکاب آن ، به موجب حقوق ملی یا بین المللی جرم شناخته نمی شده است ، محکوم نخواهد شد. همچنین هیچ مجازاتی شدیدتر از مجازاتی که در موقع ارتکاب جرم به آن تعلق می گرفت ، درباره ی کسی اعمال نخواهد شد.

ما بر آنیم تا آینده ی میهن خود را با این ایمان که تمامی افراد بشر در مقابل قانون یکسانند متحول ساخته و در این راه از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهیم بود .

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »