آخرین خبرها
خانه / کمیسیون حقوق بشر / تحولات حقوقی / حق صاحب شغل خویش بودن
عضویت

حق صاحب شغل خویش بودن

 

حق کار و آزادی شغل  به این معنا است که هر انسانی مختار است  تا مطابق خواست و سلیقه‌ی خود آن را انتخاب کند. و این حق، در واقع واکنشی در برابر وضعیتی است که برای پاره‌ای از گروه‌های طبقات اجتماعی برخی کارها ممنوع و پاره‌ای از شغل‌ها مختص طبقات ممتاز جامعه شناخته می‌شود . 

حق آزادی کار به معنای نفی تحمیل و اجبار فرد و یا گروهی اجتماعی بر کار خاصی است . و در حقیقت به معنای نفی ایجاد شرایط شغلی اجباری از عموم است ، تا کسی به ناچاری تن به کاری ندهد. بی‌کاری، و یا اجبار کار، می‌تواند خللی در تعادل اقتصادی ایجاد کند، و موجب پیدایش فقر، نابرابری، بحران و خلای اقتصادی در جامعه گردد.

حق کار و حق انتخاب شغل و منع تحمیل کار اجباری، دولت را مکلف می‌سازد، تا زمینه‌های شغلی مناسب و انتخاب نوع شغل مورد علاقه را برای شهروندان به وجود بیاورد، و زمینه کار اجباری و تحمیل شغل را از بین ببرد، تا با انتخاب شغل مورد علاقه ، و فعالیت و کار موجب شگوفایی اقتصاد در جامعه گردد.

حقوق کار و اشتغال مناسب  نقش عمده در ارتقای سطح زندگی شهروندان دارد، اشتغال ­زایی، حمایت از مزد و حقوق کارگران، و همین طور کاریابی، امنیت شغلی و مبارزه با بی­کاری، آثار اقتصادی سازنده را در پی دارد و موجب تامین رفاه عمومی و تحقق عدالت اجتماعی می‌گردد.

کار اجباری و بهره‌کشی در اسناد و مقاوله نامه‌های بین‌المللی ممنوع و الغا شده و آزادی در انتخاب شغل و دریافت مزد منصفانه در برابر کار برای تامین نیازهای خانواده و زندگی موافق شیون انسانی به عنوان حق و بدون هیچ گونه تبعیضی مورد تاکید قرار گرفته است. و هرکس حق دارد که با تساوی شرایط به مشاغل عمومی کشور خود نایل آید. چنان‌که بند ۲ ماده‌ی ۲۱، و بند ۱، ۲ و ۳ ماده‌ی ۲۳ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر ناظر بر این حق است. و نیز بند ۳ ماده ۸  میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید دارد.

کار اجباری بر اساس تعریفی ماده‌ی ۲ مقاوله نامه‌ی ۲۹ در باره لغو کار اجباری، مورخ ۱۰ ژوین ۱۹۳۰، عبارت از خدماتی است که با تهدید به مجازات و بی‌آن‌که شخص ذی‌نفع به میل و رضای خاطر برای انجام آن داوطلب باشد، به وی تحمیل شود.

 

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »