آخرین خبرها
عضویت

عرب

 عرب‌های ایران گروهی از مردم عرب در ایران اند که عمدتاً زبان مادریشان زبان عربی است. عرب‌های ایرانی شامل عرب‌های خوزستان٬طایفه مستقل عرب کتی در شهرستان ورامین ، عرب‌های خراسان، و عرب‌های خمسه (کمری) می‌شوند.

سه استانی که عرب‌های ایران بیشترین حضور را در آنها دارند، خوزستان، هرمزگان و بوشهر هستند. تا سال ۱۳۵۷ عرب‌زبان‌های ایرانی ۱٫۵۳ درصد از جمعیت ایران را شامل می‌شدند.

در مورد جمعیت عرب‌های ایران رقم دقیقی در دست نیست. استان خوزستان به دلیل دارا بودن شهرها و روستاهایی با جمعیت ۱۰۰ درصد عرب و یا عمدتاً عرب، در صدر استان‌هایی است که تراکم عرب ایرانی در آن وجود دارد.

برپایه نتایج نهایی سرشماری عمومی نفوس و مسکن آبان‌ماه ۱۳۷۵ جمعیت استان خوزستان ۳۷۴،۶۷۷۲ نفر بوده‌است که از این تعداد ۶۴ درصد در سکونتگاه‌های شهری و ۳۵ درصد در سکونتگاه‌های روستایی زندگی می‌کردند و ۱ درصد کوچرو بوده‌اند. شمار عرب‌ها در نواحی روستایی استان خوزستان در سال ۷۸ تعداد ۴۲۹،۱۹۷ نفر برآورد شده که حدود ۳۷٫۸ درصد کل جمعیت روستایی استان را دربر می‌گرفت. جمعیت تخمینی عرب‌های استان خوزستان برپایه آمار ذکر شده در آن سال بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و دویست هزار نفر بوده‌است.

از میان ۲۵ شهرستان این استان بیشترین تراکم عرب‌های خوزستان در شهرستان‌های اهواز وملاثانی وشوش وحمیدیه و دشت آزادگان، شادگان، ماهشهرو سربندر و رامشیر وامیدیه، خرمشهر و آبادان است.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »