آخرین خبرها
عضویت

دراویش گنابادی

 سلسله نعمت‌اللهی یکی از طریقت‌های تصوف است که توسط سید نورالدین شاه نعمت‌الله ولی در قرن هشتم هجری بنیاد شده است. سلسله نعمت‌اللهی در عصر حاضر از معروفترین سلسله‌های تصوف است.
کلمه نعمت‌اللهی از نام شاه نعمت‌الله ولی گرفته شده و چون در دوران ایشان، پیروان او را “نعمت‌اللهی” می‌خواندند، این عنوان به کسانی که بعد از وی از عقاید و روش صوفیانه وی تبعیت کردند، داده شد. قبل از شاه نعمت‌الله نام طریقت همنام با قطب وقت بوده، چنانکه در زمان معروف کرخی به معروفیه و در زمان جنید بغدادی به جنیدیه مشهور بوده است.

خصوصیات سلسله نعمت‌اللهی ویژگی‌های مهم اجتماعی سلسله نعمت‌اللهی از این قرار است:

  1. عزلت را نمی‌پسندند و خلوت در انجمن را بر آن ترجیج می‌دهند.
  2. سخت مخالف استعمال حشیش و اعتیادات از این نوع اند.
  3. درویشان نعمت‌اللهی باید به کاری مشغول باشند و بیکاری در این طریق نهی است.
  4. لباس مخصوصی را انتخاب نکرده‌اند.
  5. انسان‌ها را از هر مذهب و ملت که باشند دوست دارند و احترام می‌گذارند و در زندگی روش ایشان شفقت به خلق الله است.
  6. طرفدار صلح و برادری و برابری هستند.

****************************************************************

سرکوب سلسله نعمت‌الهی در سال ۱۳۸۷ در ایران اتفاق افتاد.

در پی انتشار اطلاعیه‌ای در نمازجمعه اصفهان علیه درویش‌های گنابادی، صبح روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۷ مقبره درویش ناصر علی (اسدالله ایزدگشسب) در آرامگاه تخت فولاد اصفهان، مورد حمله قرار گرفته و با بولدوزر بطور کامل تخریب و اموال آن غارت شد.خبرنامه امیرکبیر حمله کنندگان را در حدود ۱۷۰ نفر و از نیروهای وزارت اطلاعات، شهرداری اصفهان و گروههای فشار گزارش کرد.

بنای تخریب شده از آثار ملی ثبت شده بود که از سال ۱۳۸۰ برای برگزاری مراسمات دراویش مورد استفاده قرار می‌گرفت.
در پی این اقدام عده‌ای از دروایش در روز سوم اسفند مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تحصن کردند که در این تحصن نیز ۶۰ نفر دیگر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. به همین مناسبت این روز به نام روز درویش نامگذاری شد.

****************************************************************

در دوران دولت محمود احمدی نژاد پیش از این هم در حملات دیگری حسینیه‌های دروایش در قم، بروجرد و منزل مسکونی معلمی با نام رحمت‌الله جوادی در چرمهین  که محل برگزاری مراسم مذهبی دراویش بود را نیز تخریب شده بود. همچنین در دوران وی، عده کثیری از دروایش نیز دستگیر، زندانی و از تحصیل منع شدند.این چهارمین تخریب حسینیه دراویش از این نوع بود و نکته دیگر اینکه مقبره درویش ناصر علی از آثار ثبت شده ملی محسوب می‌گردید. تخریب حسینیه و مقبره درویش ناصر علی از مشایخ دراویش منسوب به دراویش گنابادی و درگیری‌های خونین آن، بین دراویش و نیروهای انتظامی، اطلاعات، بسیج و لباس شخصی‌های نظام یاد آور حمله به کوی دانشگاه در قیام خونین ۱۸ تیر ۱۳۷۸ از نوع مذهبی آن ذکر می‌شود.

به گفته بخش فارسی بی‌بی‌سی سرکوب دراویش گنابادی و تخریب حسینیه‌ها و اماکن مذهبی آنان که از سوی متشرعین خانقاه نامیده می‌شود در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته و نیروهایسپاه، بسیج، لباس شخصی های موسوم به گروه فشار و سایر سازمان‌های دولتی با فراغ بال و بدون هیچگونه توجه به قوانین مدنی و منعی از سوی سران حکومت به این سرکوب‌ها ادامه می‌دهند تنها محافل و منادیان حقوق بشر و سازمان‌های مربوطه در خارج از کشورگاه با محکوم نمودن اعمال غیر قانونی حکومت ایران در برخورد با مذاهب و تفتیش عقاید از حکومت ایران کاهش فشار و سرکوب را خواستار هستند.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »