آخرین خبرها
عضویت

ازدواج کودکان

ازدواج کودکان، جنایت بشری

 

179057_215

 

آمار سال ۹۳ در ایران   

  در سال گذشته ۱۲۷ کودک کمتر از ۱۰ سال و ۴۲۱۰ دختر و پسر ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران ازدواج کرده‌اند. ازدواج کودکان در ایران از سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۹۳، ۵۲% رشد داشته‌ است.

به‌ گزارش ماف نیوز در سال ۱۳۹۳، تعداد ۱۲۷ دختر و پسر کمتر از ۱۰ سال ازدواج کرده‌اند و میزان افزایش ازدواج دختران زیر ۱۵ سال، در سال ۱۳۹۳ بیش از ۱۰ هزار نفر نسبت به سال ۱۳۸۵ رشد داشته است.

بر اساس آماری که از خبرنگاران ماف نیوز در مناطق مختلف ایران به دست آورده است، در سال ۸۵، ۳۳ هزار و ۳۸۳ دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کردند که این میزان در سال ۱۳۸۹ به ۴۳ هزار و ۴۵۹ مورد رسید.

در اوایل سال‌ ۱۳۹۳ خورشیدی نیز، میزان ازدواج کودکان نسبت به کل ازدواج‌ها در ایران از سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۸۹ ۵۲ درصد رشد داشته‌ است.

آمارها نشان می‌دهد که حدود ۸ درصد از کودکان در سنین ۱۰ تا ۱۸ ساله‌ی ایرانی تا سال ۸۵ ازدواج کرده‌اند که این درصد بالغ بر حدود ۸۴۸ هزار کودک اعم از دختر و پسر را شامل می‌شود.

مطابق قوانین ایران، محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد. منتهی ازدواج دختر کمتر از ۱۳
ساله و پسر کمتر از ۱۵ ساله فقط با اجاز‌ه‌ی ولی و با تشخیص دادگاه ممکن است.

در شرع اسلامی سن بلوغ دختران ۹ سال و پسران ۱۵ سال تعیین گردیده است. اما پیمان‌نامه‌ی جهانی حقوق کودک، افراد زیر ۱۸‌سال را کودک می‌داند.

بنا بر هشدار فعالان حقوق کودکان، ازدواج زودهنگام یکی از مهم‌ترین علل خیانت و طلاق در سال‌های بعدی به شمار میرود.

دخترانی که در سنین پایین یعنی در کودکی، مجبور به ازدواج شده‌اند به دلیل آنکه نتوانسته‌اند دوران کودکی و نوجوانی خود را به درستی طی کنند، به مرور زمان دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌شوند.

خودکشی، فرار از خانه، روی آوردن به روسپیگری و افزایش کودکان مطلقه در جامعه به عنوان آسیب‌های ازدواج‌‌های زودرس محسوب می‌شوند.

طبق آخرین آمار در مورد کودکان مطلقه در سال ۱۳۸۵ حدود ۲۵ هزار کودک مطلقه در کشور وجود داشته که اغلب آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۴ ساله و پسر بوده‌اند.

فقر اقتصادی، یکی از عوامل تأثیرگذار در وادار ساختن خانواده‌های ایرانی برای رضایت به ازدواج زودهنگام دخترانشان محسوب می‌شود.

ازدواج‌های زودرس در میان پسران و دختران ایرانی شایع است. اما واقعیت این است که دختران بسیار بیشتر از پسران وادار به ازدواج‌های اجباری می‌گردند.

در بسیاری ازمواقع با وقوع فقر، والدین وجود دختران را هزینه و بار اضافی بر هزینه‌ی خانوار محسوب کرده و با ازدواج او نه تنها بار هزینه را می‌کاهند بلکه گاه با ازدواج دخترشان با افراد مسن‌تر می‌توانند به زندگی اقتصادی و اجتماعی دختر و حتی خودشان نیز سامان بهتری دهند.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که ازدواج کودکان در سنین پایین بیشتر مربوط به خانواده‌هایی است که با مشکلاتی همچون فقر و اعتیاد و کم سوادی درگیر هستند.

ملاحظات اخلاقی و آبرو نیز از عوامل موثر بر ازدواج کودکان محسوب می‌شود. بکارت دختران در شب عروسی برای خانواده‌های سنتی ایرانی و حفظ آبرو دارای اهمیتی ویژه است.

Shahram Vatanparast

گزارش ماف نیوز: ازدواج کودکان در سال ۹۳
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ۲۲:۰۱
موضوع نوشته : ایران, برگزیده, جنایت بشری

 

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »