آخرین خبرها
عضویت

امور صحرا

 

کشورهایی که در نیمکره شمالی زمین در عرض جغرافیایی ۱۵تا ۴۵ درجه واقع شده اند، در نوار خشک یا بیابانی کره زمین قرار دارند (مانند: ایران، عربستان، صحرای آفریقا، امارات متحده عربی و غیره) زیرا در این عرض جغرافیایی «هوای پرفشار مجاور حاره ای» حاکم است. این هوای پرفشار با دو اثر و ویژگی خود به هر منطقه ای که بوزد، مانع بارندگی می شود: پراکنده کردن هوا و ندادن امکان صعود به آن. به طور کلی اینطور می توان گفت، آن هوایی ایجاد بارندگی می کند که ناپایدار باشد یعنی امکان صعود را داشته باشد، سرد بشود تا ذرات ابر بتوانند سرانجام به صورت ریزش های جوی (باران، برف و تگرگ) به سطح زمین بریزند. هوای پرفشار چنین امکانی را نمی دهد. کشور عزیزمان (ایران) که تقریباً در عرض جغرافیایی ۲۵تا ۴۰درجه شمالی قرار دارد، درست در داخل یا بهتر بگوییم در مغز و هسته این عرض جغرافیایی بوده و لذا تحت تأثیر شدید هوای پرفشار مجاور حاره ای واقع شده است و لذا می بایست سراسر آن دارای آب و هوای خشک و بیابانی و فقیر از لحاظ بارندگی می شد، مانند: امارات متحده عربی و دیگر شیخ نشین های خلیج فارس، عربستان، صحرای آفریقا و غیره. اما خوشبختانه، در طول دوره زمین ساختی یا تکامل کره زمین در محدوده کشور ما، دو پدیده اتفاق افتاده یا عوارض طبیعی به وجود آمده که در بسیاری از مناطق آن، اثر بسیار نامطلوب هوای پرفشار مجاور حاره ای و نیز بادهای آلیزه که آن هم در همین عرض های جغرافیایی باعث خشکی آب و هوا می شود، از بین رفته و ایران دارای انواع یا تیپهای مختلف آب و هوا و از این لحاظ یک کشور تقریباً استثنایی در جهان شده است. یکی از این دو پدیده خشک شدن دریاها ولی باقی ماندن دو دریا در شمال و جنوب کشور است (دریای خزر در شمال، خلیج فارس و دریای عمان در جنوب) و دیگری، چین خورده و کوهستانی شدن قسمت اعظم آن است.

کشور ما ایران دارای جاذبه های جغرافیایی گوناگونی است که کویر های ایران یکی از این جاذبه های خارق العاده طبیعت است. معمولا با شنیدن نام کویر و صحرا به یاد سرزمینی خشک و بی آب و علف میافتیم که زندگی در آن سرزمین بسیار طاقت فرسا است اما اگر دقت کنیم زیبایی های مخصوص به خود را دارد به طوریکه در کشورهای دیگری مانند امارات متحده عربی از این  زیبایی های کویری نهایت استفاده را کرده و یکی از بهترین منابع درآمدزای توریستی را تشکیل داده است.

 

 

مناطق بیا بانی در کنار مشکلات فراوان از مزایای متعددی بر خور دارند از جمله:

  • مطالعات نجومی: به علت کمبود رطوبت و آلودگی در بیابانها آسمان صاف و ستارگان بادرخشش خود شکوه زیادی به شب های بیابان می دهند واز نظر نجوم وستاره شناسی اهمیت ویژه ای دارد.
  • منابع معدنی: دربیابان ها منابع معدنی مهم وبا ارزشی مانند ،مس،آهن و….. وجود دارد.
  • تولید انرژی: در بیابان ها به علت تابش شدید آفتاب تولید انرژی خورشیدی وهم چنین به علت وزش باد دائمی از انرژی باد، می توان استفاده کرد.
  • صحرا نوردی وگردش گری: یکی دیگر از فواید بیابان است به طوری که بیشتر دلخواه اروپائیانی است که در کشور خود بیابان نداشته ، زیبایی ، سکوت ، آرامش و پدیده های بیابانی را ندیده اند.
  • اهمیت نظامی:مناطق بیا بانی به علت دوری از مراکز جمعیتی مهمترین منطقه آزمایشات و مانورهای نظامی است.
  • پرورش شتر وشتر داری
  • مسابقات ورزشی(رالی بیابان)

 

رانندگان لندکورزر های صحرا نورد دارای گواهینامه مخصوص رانندگی در شنزار کویری هستند که نیاز به مهارت خاص خود را دارد که از هیجان بسیار زیادی نیز برخوردار است.

کویرهای ایران نیز قابلیت اینگونه تاسیسات را دارد و با در نظر گرفتن مقداری سرمایه میتوان صنعت گردشگری و نهایتا درآمد زایی را برای ساکنان منطقه کویری به ارمغان بیاورد.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »