آخرین خبرها
خانه / کمیسون زنان و کودکان / جایگاه بانوان در سیاست
عضویت

جایگاه بانوان در سیاست

Untitled-siasat1

جایگاه بانوان در سیاست

زنان از همان ابتدا در پی بدست آوردن حقوق خود تلاش می کرده اند، در پاره ای ازدوره های زمانی اختلاف جایگاه  بین زنان و مردان کم بوده و حتی گاهی زن سالاری وجود داشته است. بتدریج با رشد اقتصاد و توسعه، مالکیت و انباشت کالا، ثروت در دست مردان قرار گرفت و بر اساس آن گرایش به سمت قرار گرفتن در مرکز برای مردان و تصمیم گیری و سیاست گذاری را به همراه آورد و رفته رفته زنان را در جایگاهی نابرابر قرار داد تا جاییکه به وضوح پایمال شدن حقوق زنان را در کشورهای مختلف میتوان مشاهده کرد. گسترش توجه جهانی به حقوق بشر و دستاوردهای گوناگون همراه با حرکت های استعمارزدایی، پیشرفت زنان را تقویت کرده است. تواناییها و قدرت بانوان درزمینه های متفاوت در سطح بسیار بالایی قرار دارد. به چند نمونه  از قدرتمندترین زنان جهان اشاره میکنیم باشد که جهانیان و زن ستیزان چشم بشویند، کینه را کنار گذاشته و حقایق وجودی زنان را دیده و به وجود زنان در جامعه افتخار کنند .

دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل  (۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸)

او اولین رییس جمهوری زن بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است که بعد از اعطای قدرت به لولا در سال ۲۰۱۰، دوباره جایگاهش را پس گرفت.

برزیل با داشتن یک زن در رأس قدرت نه تنها یکی از کشورهای در حال توسعه است که توانسته خودش را از سایر کشورهای غربی پیشروتر نشاندهد

آنکلا مرگل صدراعظم آلمان  (از سال ۲۰۰۵ تا به حال)

تعیین کننده سیاستهای کلی در اتحادیه اروپا. در حالی که روسای جمهور فرانسه مرتب تغییر می کنند (او با شیراک، سارکوزی و اولاند همدوره بوده)، مرکل از سال ۲۰۰۵ با قدرت پستش را حفظ کرده و نفر اول حکومت آلماناست.مرکل این موقعیت را مدیونتحصیلات و موقعیتش است. پدرش کشیش بود. کودکی اش در آلمان شرقی گذشت و او در رشته فیزیک دکترا گرفت.

الن جانسون سیرلئاف، رییس جمهوری لیبریا

(از سال ۲۰۰۶ و برنده نوبل صلح ۲۰۱۱)

او اولین زنی است که در آفریقا به این مقام رسید. حکایت زندگی این زن که ۴ فرزند و ۱۸ نوه دارد، شنیدنی است.او با مدرک اقتصاد از دانشگاه هاروارد، دو بار در سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ وزیر اقتصاد کشورش بود و مدتی هم با بانک جهانی و سازمان ملل همکاری کرد.

در دهه ۸۰ و دوران حکومت ساموئل دوئه، دو دوره هم به زندان رفت و سرانجام اینکه در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه صلح نوبل شد.

یولیاتیموشنکو نخست وزیر اوکراین (۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰)

یولیا تیموشنکو با اوا پرون، مارگارت تاچر و لیدی مکبث مقایسه می شد.

او توانست مقابل قدرت روسیه بایستد، تبدیل به چهره اصلی انقلاب نارنجی اوکراین شود و در سال ۲۰۰۷ به نخست وزیری اوکراین رسید.او به ملکه گاز اوکراین شهرت دارد .

ادیت گرسون نخست وزیر فرانسه (۱۹۹۱-۱۹۹۲)

دوران حضورش در رأس دولت فرانسه مثل برق گذشت (کمتر از ۱۰ ماه) ولی او همچنان تنها نخست وزیر زن تاریخ فرانسه است و در چنین کشوری این اتفاق مهمی است.او تجربه چهار دوره وزارت هم دارد و با انتقادات شدیدی هم روبرو شد که یکی از آنها به خاطر جنسیت اش بود. این از جنس همان حملاتی بود که بعدا سایر وزرای زن یا نامزدهای ریاست جمهوری با آن روبرو شدند.البته شرایط اقتصادی فرانسه و اروپا در اوایل دهه ۱۹۹۰ هم کار را برای کرسون سخت کرده بود و او در نهایت مجبور به ترک صندلی اش شد.

میشل باشله رییس جمهوری شیلی (۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و از سال ۲۰۱۴)

میشل باشله هم مثل دیلما روسف در سال ۲۰۱۴ توانست به رأس قدرت در شیلی برگردد. او پیش از این بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ هم در این پست بود. باشله که از سوی سگولن رویال، نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه «سوسیالیست نمونه» نامیده شد، همچنان در حال مبارزه با بازماندگان دیکتاتوری پینوشه (۱۹۹۰-۱۹۷۳) است.

اولین رییس جمهوری زن شیلی بابت دفاع از حقوق زنان هم شهرت دارد.در کشوری محافظه کار که سقط جنین ممنوع است و طلاق تنها از سال ۲۰۰۴ قانونی شد.

در انتخابات اخیر که خانم باشله را برای دومین بار به رأس قدرت شیلی بازگرداند. رقیب او زنی دیگر بود. اویلین ماتی محافظه کار که دوست دوران کودکی باشله هم محسوب می شود، رقابتی که پیش از این در آمریکای جنوبی سابقه نداشت.

بی نظیر بوتو، نخست وزیر پاکستان (۱۹۹۰-۱۹۸۸ . ۱۹۹۶-۱۹۹۳)

زنی شجاع از خاندانی نفرین شده و اولین زنی که نخست وزیر پاکستان شد. در دو دوره نخست وزیری بی نظیر بوتو، پاکستان دوران درخشانی داشت. او در سال ۲۰۰۷ و بعد از ۸ سال مهاجرت به کشورش برگشت.

دختر علی بوتو بود که حکومتش در سال ۱۹۷۹ به دست ژنرال ضیا سرنگون شد. در سال ۱۹۸۴ از پاکستان مهاجرت کرد و در سال ۱۹۸۶ بعد از مرگ ژنرال ضیا به کشورش برگشت.

مارگارت تاچر نخست وزیر بریتانیا (۱۹۹۰-۱۹۷۹)

دختر یک بقال که تبدیل به بانوی آهنین شد. تاچر پله های جامعه و سیاست انگلیس را یکی یکی بالا رفت تا برای ۱۱ سال طولانی حکومت آهنینی بر بریتانیا داشته باشد.او اولین زنی است که در رأس قدرت یکی از قدرت های بزرگ اروپا قرار گرفت و با معدنچیان انگلیسی همانقدر سختگیر بود که با رهبران جهان.

بر سر جزایر مالویناس به جنگ آرژانتین رفت و توانست انگلیس را به رشد اقتصادی برساند.

او در سال ۱۹۹۰ به رغم میل باطنی اش از قدرت کناره گیری کرد و در سال ۲۰۱۳ در ۸۷ سالگی از دنیا رفت.

ایندیرا گاندی نخست وزیر هند  (۱۹۹۷-۱۹۹۶ و ۱۹۸۴-۱۹۸۰)

دختر نهرو است که با ماهاتما گاندی، چهره های اصلی استقلال هندوستان بودند. بعد از مرگ پدرش راه سیاسی او را ادامه داد و تبدیل به دومین زن تاریخ شد که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب می شود.

او هندوستان را که پیش از این یک مستعمره بریتانیا بود، تبدیل به کشوری کرد که صدایش در جهان شنیده می شد. در چند جبهه وارد جنگ شد.

او بهای سختگیری اش در درگیری های مذهبی میان هندوها و سیک ها را پرداخت. در ژوئن ۱۹۸۴ دستور حمله به معبد طلایی را داد که سیک های مسلح و تعداد زیادی شهروند عادی آنجا بودند و مردند. او ماه اکتبر همان سال به دست دو محافظ سیکش به قتل رسید.

ویکتوریا، ملکه انگلیس   (۱۹۰۱-۱۸۳۷)

انگلیس بعد از انقلاب صنعتی در دوره ای ۶۴ ساله از کشوری در حال توسعه توانست به بزرگترین امپراطوری جهان تبدیل شود. مهمترین دلیل این جهش خیره کننده، اراده یک زن بود؛ ملکه ویکتوریا.

در دوران سلطنت ویکتوریا که تا سال ۱۹۶۱ با همسرش پادشاه آلبرت آن را تقسیم می کرد، انگلیس تبدیل به کشوری صنعتی شد و طبقه کارگر قدرتمندی شکل گرفت. در آن زمان که لندن پرجمعیت ترین شهر جهان بود، دستمزدها قانونمند شد و روزهای تعطیل هفتگی اضافه شد.

عصر ویکتوریا فقط به جزیره محدود نشد. امپراطوری تا مرزهای چین، مصر و نیمی از قاره آفریقا گسترده شد و سایر کشورها توان مقاومت در برابر قدرت انگلیس را نداشتند. هر چند این کشور در چند جنگ مهم در افغانستان و کریمه شکست خورد.

کلوپاترا، ملکه مصر  (سال ۵۱ قبل از میلاد تا ۳۱ قبل از میلاد)

زیبایی، بینش و اقتدار، حکومت او را تضمین کرد. ملکه مصر توانست ژولیوس سزار را اغوا کند و احترامش را برانگیزد تا امپراطور روم، مصر را به او بسپارد ولی کلوپاترا بعدا دل به مارک آنتونی، فرستاده سزار داد.

حکایت عاشقانه آنها ۱۰ سال طول کشید تا اینکه پایانی تراژیک داشت و الهام بخش شکسپیر شد. آنتونی بعدا در جنگ آکتیوم مقابل جانشین ژولیوس سزار، امپراطور جدید روم شکست خورد و خودکشی کرد. کلوپاترا به جای تسلیم شدن، ترجیح داد در قبر آنتونی بخوابد و به زندگی اش پایان دهد.

الیزابت، ملکه انگلیس   (۱۶۰۳-۱۵۵۸)

الیزابت کودکی آسانی نداشت. او دختر هانری هشتم بود که دستور داد سر همسرش آن بولین را از تنش جدا کنند. بعد از چند دوره سلطنت کوتاه مدت به رأس قدرت رسید، در حالی که محبوبیتی نداشت ولی در دوره ۵۰ ساله سلطنتش بر انگلیس، توانست این وضعیت را کاملا تغییر دهد.

این بانوی پراگماتیست اسقف انگلیس را به ریاست کلیسای آنجلیک برگزیدو ارتش شکست ناپذیر دشمن شان اسپانیا را شکست داد تا کشورش را تبدیل به حاکم مطلق دریاها کند.

در دوره سلطنت الیزابت بود که تجارت در جامعه انگلیس گسترش یافت و فرهنگ به لطف چهره هایی مثل شکسپیر اوج گرفت.

کاترین ده مدیسی، نایب السلطنه امپراطوری فرانسه   (۱۵۶۳-۱۵۶۰)

کاترین ده مدیسی که از یکی از قدرتمندترین خانواده های اروپا می آمد، هنگام ورود به فرانسه در سال ۱۵۳۳ قدرت زیادی نداشت.مدتی طول کشید تا همسر هانری دوم مسئولیت بیشتری پیدا کند. وقتی همسرش پادشاه فرانسه شد، به جنگ رفت و کشته شد.

او بعد از مرگ پسر بزرگش در قامت یک رییس حکومت قدرتمند ظاهر شد و تلاش زیادی کرد در فرانسه که به خاطر جنگ های مذهبی چند پاره شده بود، صلح برقرار کند و همسایه های کاتولیک (اسپانیا و رم) و دولت های معترض (سوئد) را متقاعد کرد که پیمان های متعددی امضا کنند.

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »