آخرین خبرها
خانه / کمیسیون سیاسی / تحلیلها و گزارشات سیاسی و اقتصادی
عضویت

تحلیلها و گزارشات سیاسی و اقتصادی

تحلیل سیاسی فرایندی ذهنی و تلاش فکری محققانه‏ای است که با روشی علمی در جست و جوی شناخت عوامل مؤثر بر روند تصمیم‏گیری سیاسی، نقد و ارزیابی راهکارهای مختلف، و تجویز بهترین رهیافت کاربردی برای حل یک معضل سیاسی باشد. به عبارت دیگر تحلیل ریشه یابی حوادث و پدیده ها سیاسی و گشودن گره های ابهام و اغراض پنهانی و پیش بینی نتایج و آثار آن می باشند. بنابر این برای تحلیل کردن پدیده های سیاسی تنها به تشریح و تبیین پدیده مورد تحلیل اکتفاء نمی شود بلکه تحلیل گر با کاوشی ذهنی سعی می کند از ظواهر پدیده به امور پنهانی دست یابد و مفاهیمی را که افراد عادی قادر به درک آنها نیستند به زبان ساده و قابل درک به دیگران متنقل کند.

از این رو: “روش تحلیل سیاسی” اصول و شیوه های تحلیل صحیح از پدیده های سیاسی است که آموختن این روش، تحلیلگر سیاسی را قادر می سازد تا با استفاده از آن بتواند به ساده ترین راه ممکن مفاهیم پیچیده سیاسی را ارزیابی کرده و به دیگران منتقل کند

در حالتی دیگر، ممکن است تحلیل‌گر با یک موضوع کشف‌شده روبه‌رو شود، اما به دلیل پیچیدگی موضوع برای مخاطبان عام، لازم است تحلیل‌گر با استفاده از تخصص خود، موضوع پیچیده را از طریق تجزیه و تحلیل کردن، ساده کند. به‌طور کلی «تحلیل کردن» شامل چهار وجه ذیل خواهد بود:
الف) کشف یا شناخت حقایق و واقعیت‌های موجود درباره‌ی یک پدیده یا یک رویداد پیچیده، بدون پیرایه‌ها و روتوش و توضیح آن برای دیگران.
ب) درک جزئیات همان پدیده‌ی پیچیده و ساده کردن آن‌ها برای مخاطبان از طریق تجزیه‌ی آن پدیده.
پ) آگاهی‌بخشی درباره‌ی آن پدیده یا رویداد به مخاطبان در مورد عوامل یا علت‌های ایجادکننده و به‌وجودآورنده‌ی همان پدیده، عناصر تشکیل‌دهنده‌ی آن پدیده یا رویداد و در نهایت عامل‌های تأثیرگذار بر آن و تأثیرپذیر از آن پدیده.
ت) انتقال بینش و معرفت درباره‌ی آن پدیده به دیگران (بینش و فهم افزایی)

در ادامه برای سهولت در درک بیشتر تحلیل، به‌سراغ شناخت انواع تحلیل می‌رویم.

مراحل تحلیل سیاسی:
فرآیند ذهنی و تلاش فکری تحلیل سیاسی را می توان در سه مرحله کلی ذیل ارائه نمود که هر یک از این مراحل خود دارای مراحل و روش های جزئی تر هستند که در ادامه این نوشتار به تبیین هر یک از این مراحل می پردازیم
مرحله اول: دریافت تصویری از پدیده سیاسی
مرحله دوم: تحلیل محتوایی آن
مرحله سوم: سنجش و ارزش یابی آن

2014-08-29-00-09-12_deco-1

رابطه بین اقتصاد و سیاست رابطه‌ای دوجانبه است. سیاست بر اقتصاد تأثیر می گذارد و همچنین درمقابل ان تأثیرپذیر است.
آیا می ‌توان جهت ابتدایی و اولیه این رابطه را معین کرد؟ به عبارت دیگر این رابطه از کدام سو آغاز می‌شود؟
واقعیت این است که پژوهش‌هایی در این خصوص انجام شده که بیشتر به تأثیر سیاست بر اقتصاد پرداخته‌اند. گو اینکه این یک فرض پذیرفته شده است که این سیاست و بازی‌های سیاسی است که وضعیت اقتصادی جامعه را مشخص می‌کند. این مسأله به ‌ویژه در خصوص شرایط ایران در مذاکرات هسته‌ای با ۱ +۵ به وضوح قابل مشاهده و ردیابی است.

چنانکه می‌دانیم بسیاری از بازارهای ایران به‌ ویژه بورس‌های فلزات و بازار طلا و ارز به شدت به کوچکترین اخباری که از مذاکرات مذکور می‌رسد حساس هستند. اما جالب است بدانیم که این جهت تأثیرگذاری در کشورهای غربی عکس این حال است. البته همانطور که اشاره شد این رابطه طرفه است، ولی در کشورهای غربی این اقتصاد است که جهت سیاست و چگونگی سیاست‌های اقتصادی را تعیین می‌کند

2014-08-29-00-15-33_deco-1

عضویت در کانال تلگرام سازمان ملی و میهنی ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Translate »